כלים לארגז הכלים של דיקנ.ית חדשים

אתר Academic Briefing המתמחה בעצות מומחים למובילים באקדמיה פרסם פרויקט בן שני חלקים שבמסגרתו נבנה "ארגז כלים" הכולל כלים אדמיניסטרטיביים המיועדים לדיקנים ודיקניות בתחילת דרכם. לדעת הכותבים הרכבת ארגז כלים פרטי תאפשר למובילים והמובילות החדשים לספק מנהיגות יעילה במצבים מאתגרים.

 

 

 

— 1 —
חלק א - כלים לארגז הכלים של דיקנ.ית

הטקסט דן באתגרים העומדים בפני מובילים.ות בהשכלה גבוהה בתחילת דרכם ומדגיש את חשיבותם של כלים או תכונות מסוימות כדי לנווט את האתגרים הללו ביעילות. אלו הכלים העיקריים המוצעים:

ארגז לכלים: מנהיגות יעילה במוסדות להשכלה גבוהה דורשת ארגז כלים המכיל פריטים שונים ומגוונים.

דבק: מנהיגים צריכים לתקן מערכות יחסים פגומות ולבנות קשרים ושותפויות כדי לשמר ולחזק את התרבות הארגונית.

משקפי הגנה: מנהיגים צריכים להימנע מלהגיב לכל מהלך המתקיים בארגון/יחידה כדי להבטיח קבלת החלטות אובייקטיבית ולהמשיך לנווט ביעילות את היחידה בלי הסחות דעת.

פנס: מנהיגים צריכים לנווט בתרבות הארגונית, לחשוף בעיות לא פתורות ולטפל אסטרטגית בפוליטיקה ובאג'נדות אישיות.

אטמי אוזניים: מנהיגים צריכים לסנן שמועות ומידע לא רלוונטי כדי לקבל החלטות אסטרטגיות מושכלות ולהתמקד בתוצאות חיוביות.

מסכת מגן: מנהיגים חייבים להגן על המוסדות שלהם מפני חשיפה בלתי מבוקרת לסביבה רעילה, חוסר תקשורת ושיתוף פעולה. חסימת הרעלים תתרום ליצירת שינוי ותגביר את היצירתיות, החדשנות והיעילות.

כפפות: מנהיג משמעותי לא יכול להימנע מהתמודדות עם קונפליקטים ופוליטיקה תוך ארגוניים. מנהיגים צריכים להיות מוכנים להתמודד עם אתגרים מורכבים אבל לשמור על עצמם במהלכם תוך מציאת פתרונות חדשניים.

פטיש: מנהיגים חייבים לתת אחריות לאנשים, לקבל החלטות משפיעות ולתעדף הצלחות וגורמים בארגון גם אם נדרשות לשם כך בחירות לא פופולריות.

מפתח ברגים: מנהיגים צריכים לאמץ הומור. צחוק תורם ליצירת סביבת עבודה חיובית, משפר את המורל, התקשורת והפרודוקטיביות.

כלים אלו מייצגים את התכונות והכישורים הדרושים למנהיגות אפקטיבית בהשכלה הגבוהה. הכלים המוצעים מאפשרים למנהיגים להתמודד עם האתגרים שבהם הם נתקלים ולקדם מהלכים חיוביים עבור המוסדות, היחידות, העובדים והסטודנטים.

לחצו למאמר המקורי

— 2 —
חלק ב - כלים נוספים לארגז הכלים

בחלקו השני של הפרויקט מוצגים כלים נוספים שהציעו מניסיונם דיקנים ודיקניות שנכנסו לתפקיד לאחרונה.

אלו הם הכלים שהוצעו:

פנס: על דיקנים להאיר בעיות וסכסוכים המתנהלים מאחורי הקלעים המוסדי כדי שיוכלו לטפל בהם בצורה גלויה ויעילה.

סרט מדידה: כדי להימנע מפתרונות שגויים דיקנים צריכים לקחת את הזמן כדי לאסוף מידע מדויק ולהבין את עומק הבעיה לפני שהם מקבלים החלטות.

קלמרה (C-clamp): במקרים נדירים שבהם הצדדים כבר נמצאים בסכסוך מתמשך ועמוק, דיקנים צריכים למצוא דרך לקרב את הניצים כדי למצוא פתרון המתבסס על פשרה ושיתוף פעולה.

פלס: דיקנים צריכים למצוא את נקודת האיזון כשהם מקבלים החלטה. פתרון מאוזן צריך להיות הוגן, מדוד ובר קיימא לטווח ארוך.

WD-40: בדיוק כפי שחומר הסיכה מחליק צרימות, דיקנים צריכים ללמוד להקשיב בסבלנות ולטפל בחששות באופן גלוי כדי לשמור על שלמות הפקולטה כיחידה תפקודית.

המאמר מסתיים בהדגשת האתגרים העומדים בפני מנהיגים אקדמיים ומעודד אותם להשתתף בכנסים של מנהיגות כדי לחלוק חוויות ולאסוף כלים נוספים לארגז הכלים שלהם.

למאמר המלא